Haberler

16 posts

çanakkale Bld. Başkanı müzemizde

Çanakkale belediyesi müzemizi ziyaret etti

Çanakkale Belediye Başkanı, Ülgür Gökhan  ve beraberindeki ekibini müzemizde ağırladık. Çalışmalarımız hakkında be bölge turizmine olan katkılarımızı konusunda bilgi verdik.

 

 

Müzemizde konferans etkinliği

Prof Dr Yücel Yılmaz’ı ağırladık.

Müzemiz konferans etkinliği kapsamında “Batı Uygarlığının Kökeninde Anadolu’nun Derin İzleri ( Tarih-Mitoloji- Jeoloji)” başlıklı konferans Sayın Prof. Dr. Yücel Yılmaz tarafından 14.10.2019 tarihinde verildi. Konferans,Mühendislik Fakültesi, Turgut Özal Konferans salonunda gerçekleştirildi.  Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, farklı disiplinlerde çalışan akademisyenler, öğrenciler ve üniversite dışından konuklar katıldı. Program çerçevesinde, Dr. Öğr. Üyesi Ayten Çalık’ın müzenin kurulduğu günden bugüne gelişimi hakkında kısa bir sunum yaptı ve  genç katılımcılara yönelik olarak Prof. Dr. Yücel Yılmaz hakkında kısa bir bilgi verdi. 

Prof. Dr. Yücel Yılmaz, sunumunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Doğa Tarihi Müzelerinin özellikle gelişmiş ülkelerde önemli yerleri olduğu vurgusunu yaptı. Prof. Dr. Yılmaz, uygarlıkların sıçradığı coğrafya olan Anadolu’nun uygarlığın gelişimine katkılarını Jeoloji, Mitoloji ve Tarih birlikteliğinde  anlattı. 

Program, soru cevap kısmından sonra  günün anısına Sayın  Prof. Dr. Yücel Yılmaz’a  plaket ve hediye takdimi ile son buldu. 

Hocamız hakkındaki merak edilen bilgiler için kişisel sayfasına, yayınları ve araştırmaları için ise Researchgate sayfasına bakılabilir.

 

Kayaçların Oluşturduğu Renk Armonisi yakında Müzemizde sergilenecek

  Karadeniz Bölgesi, Kastamonu iline bağlı İnebolu sahillerinde (yaklaşık 3.5 km alan içinde) çok farklı kökenli rengarenk taşlar doğa sevdalısı, kayaç kolleksiyoneri Sayın Akın Altıparmak tarafından on yıl gibi uzun bir süre boyunca toplandı. Özenle toplanan birbirinden güzel renkler içeren taşlar, Sayın Altıparmak tarafından müzemize hediye edildi. Müzemiz, emek dolu bu seçkin kolleksiyonu yakın da ziyaretçilerine sunacak. Sayın Altıparmak”a çok teşekkür ederiz.

Kepez Huzurevi Değerli Sakinleri Müzemizde

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında 05.10.2016 tarihinde Üniversitemize gelen  Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı  Kepez Huzurevi değerli sakinleri, Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzemizi de  gezdiler. Ziyaretleri sırasında konuklarımıza ,Dr. Oya Erenoğlu tarafından müzemiz ile ilgili bilgi verildi.

Çanakkale İsmail Kaymak Koleji Öğrencileri Müzemizde

Çanakkale İsmail Kaymak Koleji Ana Sınıfı Öğrencileri 11.05.2016 tarihinde müzemizi ziyaret ettiler. Ana sınıfında okuyan 45 minik konuğumuz, ilgili öğretmenleri ile birlikte müzeyi ilgili bir şekilde merakla  dolaştılar. Ziyaretleri sırasında Araş. Gör. Dr. Oya Erenoğlu eşlik ederek minik konuklarımıza müze ile ilgili bilgi verdi.

7. Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayı katılımcıları müzemizde

07- 08 Mayıs 2016 Tarihleri arasında gerçekleştirilen 7. Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştay programında yer alan ÇOMÜ Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müze gezisi kapsamında çalıştay katılımcıları müzeyi ziyaret ettiler. 07.05.2016 Tarihinde gerçekleştirilen müze gezisinde katılımcılar müzeyi ilgi ile gezdiler.

ÇOMÜ Çocuk Evi’den Küçük Konuklarımız

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çocuk Evi öğrencilerinden bir grup müzemizi 02.05.2016 tarihinde ziyaret ettiler. Öğretmenleri eşliğinde gelen minik konuklarımız müzeyi büyük bir ilgi ile gezdiler.

Müzemizin Yeni Üyesi Bir Milyon Yaşındaki İstridye Fosili (Tridacna maxima Röding) Ziyaretçilerini Bekliyor

Transbosphor Denizcilik A.Ş. sahibi Mustafa Can”ın bir müzayededen satın aldığı ve 1 milyon yıl yaşında olan  “Tridacna Maxima Röding” fosili, Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi”ne bağışlandı. 

Fosil, Transbosphor Denizcilik A.Ş.  Genel Müdürü Serdar Beyhan tarafından Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Yücel Acer, Mühendislik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Emin YILMAZ, Müze Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ayten Çalık, Müze kurma komisyon üyeleri Sayın Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kapan, Sayın Dr. Oya Erenoğlu, Sayın  Öğretim  Görevlisi Cumali Yaşar, kıymetli öğretim üyeleri ve davetlilerin katıldığı bir törenle 15.04.2016 tarihinde  teslim edildi.