Etkinlikler

6 posts

Sedat Murat

ÇOMU Rektörümüz Müzemizde incelemelerde bulundu.

Sayın Rektörümüz Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzemizi ziyaretleri sırasında müze bölümleri gezdirilerek tanıtılmış ve bilgi verilmiştir. Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi, fiziksel mekânında hizmet verirken sanal ortamda da e-müze olarak “ybm.comu.edu.tr” web sayfasında hizmet vermektedir. Örnek tanıtımlarında etiket sistemiyle yapılarak, kare kod (QR) uygulamasını da etiketlerde yer verilmiştir. QR etiketler yardımıyla arttırılmış gerçeklik uygulamalarının önü açılmış ve incelenen örneğe ait ek bilgiler yine e-müzenin mobil uygulaması üzerinden sağlanabilmektedir.

Günümüz teknoloji uygulamalarını müzemize taşıma adına arttırılmış gerçekliğin diğer uygulaması ile fosillerin “giydirilmesi” ve canlı görüntülerinin ziyaretçiye sunulması, fosillerin, minerallerin ve kayaçların içlerine giden yolculukların yapılabilmesi amacıyla proje hazırlıkları yapılmaktadır. Proje hazırlığının detayları Sayın Rektörümüze anlatılarak uygulamalı gösterimi gerçekleştirilmiştir. Sanal gerçeklik uygulamasını Sayın Rektörümüz VR gözlüğü ile deneyimlemiştir. Yer Bilimleri ve Doğa
Tarihi Müzesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Binası B blok 4. katta beş sergileme salonu, bir seminer /eğitim salonu ve bir atölyeden oluşan yedi bölümde fosil, kayaç, mineral, zooloji ve diğer örnekleri sergilenmektedir.

 

 

Müzemizde konferans etkinliği

Prof Dr Yücel Yılmaz’ı ağırladık.

Müzemiz konferans etkinliği kapsamında “Batı Uygarlığının Kökeninde Anadolu’nun Derin İzleri ( Tarih-Mitoloji- Jeoloji)” başlıklı konferans Sayın Prof. Dr. Yücel Yılmaz tarafından 14.10.2019 tarihinde verildi. Konferans,Mühendislik Fakültesi, Turgut Özal Konferans salonunda gerçekleştirildi.  Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, farklı disiplinlerde çalışan akademisyenler, öğrenciler ve üniversite dışından konuklar katıldı. Program çerçevesinde, Dr. Öğr. Üyesi Ayten Çalık’ın müzenin kurulduğu günden bugüne gelişimi hakkında kısa bir sunum yaptı ve  genç katılımcılara yönelik olarak Prof. Dr. Yücel Yılmaz hakkında kısa bir bilgi verdi. 

Prof. Dr. Yücel Yılmaz, sunumunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Doğa Tarihi Müzelerinin özellikle gelişmiş ülkelerde önemli yerleri olduğu vurgusunu yaptı. Prof. Dr. Yılmaz, uygarlıkların sıçradığı coğrafya olan Anadolu’nun uygarlığın gelişimine katkılarını Jeoloji, Mitoloji ve Tarih birlikteliğinde  anlattı. 

Program, soru cevap kısmından sonra  günün anısına Sayın  Prof. Dr. Yücel Yılmaz’a  plaket ve hediye takdimi ile son buldu. 

Hocamız hakkındaki merak edilen bilgiler için kişisel sayfasına, yayınları ve araştırmaları için ise Researchgate sayfasına bakılabilir.

 

ÇOMÜ Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzemiz 7. Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayında

07-08 Mayıs Tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde düzenlenen “7. Çocukluk Bizde Kalsın” çalıştay”ında “Doğa Tarihi Müzelerinin Eğitimde Yeri ve Örnek Bir Çalışma; Çanakkale  Onsekiz Mart Üniversitesi, Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi” başlıklı çalışma ile katıldı. Sunum Öğretim Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Ayten Çalık tarafından yapıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi 3. Uluslararası Üniversite Müzeler Birliği Konferansında

 Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde  19 – 21 Nisan Tarihlerinde 3. Uluslararası Üniversite Müzeler Birliği Konferansı Edirne”de Sultan II. Beyazıt Külliyesinde gerçekleştirildi. Yerli ve Yabacı 47 Üniversite müzesinin katıldığı konferansa  20.04.2016 tarihinde Müze sorumlusu Sayın Yrd. Doç. Dr. Ayten Çalık tarafından yapılan   “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi” başlıklı sunum ile katıldık.